top of page
4 szlachetni

POPULARNE MOTYWY W MALARSTWIE CHIŃSKIM CZ. I

Tradycyjne malarstwo chińskie czerpało inspiracje bezpośrednio z natury. Dlatego też najpopularniejsze motywy, które możemy w nim spotkać są związane bezpośrednio z przyrodą: fauną i florą. Przedstawiamy i objaśniamy najpopularniejsze z nich. Na początek zajmiemy się "4 szlachetnymi".

梅兰竹菊 ŚLIWA, ORCHIDEA, BAMBUS, CHRYZANTEMA

W Chinach te 4 rośliny zwane są 4 szlachetnymi (四君子), śliwa uosabia szlachetność i witalność, orchidea piękno i elegancję, bambus siłę i wytrwałość, a chryzantema czystość i delikatność. Śliwa, orchidea, bambus i chryzantema stały się symbolami odczuć Chińczyków, a także są najczęstszymi tematami w poezji i malarstwie chińskim. "4 szlachetni" reprezentują także 4 pory roku [春梅、夏兰、秋菊、冬竹].

Kwiaty Śliwy  (梅, méi)

A dokładnie to gatunek: morela japońska, ume, pochodzi ze środkowych Chin. Śliwkowe kwiaty to jedne z najbardziej ukochanych kwiatów w Chinach, od wieków są często przedstawiane w chińskim malarstwie i poezji. Chińczycy postrzegają te kwiaty zarówno jako symbol zimy, jak i zwiastun wiosny, ponieważ kwiaty śliwy kwitną bardzo wcześnie (zimą) kontrastując z otaczającym krajobraz śniegiem. Są symbolem szlachetności i witalności. Kwiaty śliwy reprezentują zimę.

kwiat śliwy obraz
kwiat śliwy xieyi

Orchidea  (兰, lán)

Mówiąc dokładniej to cymbidium - rodzaj roślin z z rodziny storczykowatych. Od czasów starożytnych ludzie uważali storczyki za symbol szlachetności, elegancji, czystości i piękna. Orchidea w Chinach symbolizuje także piękną kobietę (佳人). Malowanie orchidei jest niezwykle ważne w celu poprawy ogólnych zdolności w malarstwie chińskim, dlatego też motyw orchidei jest niezwykle popularny w książkach dla początkujących. Orchidea reprezentuje wiosnę.

obraz orchidea
orchidea xieyi

Bambus (竹, zhú)

Wśród znanych mistrzów tradycyjnego malarstwa chińskiego było bardzo wielu, którzy upodobali sobie malowanie właśnie bambusa. Łodyga bambusa jest pusta, co symbolizuje tolerancję i otwartość, natomiast elastyczność i wytrzymałość łodygi bambusa symbolizuje siłę i witalność. Malowanie bambusa jest bardzo pomocne dla początkujących. Bambus reprezentuje lato.

wachlarz bambus
bambus xieyi

Chryzantema (菊, jú)

Flos chrysanthemum - chryzantema chińska. Od wieków chryzantema była ceniona przez literatów za jej czysty i elegancki charakter oraz kolorowy i interesujący wygląd. Chryzantema, która kwitnie późną jesienią jest także symbolem pustelniczego życia i uczuć. Chryzantema reprezentuje jesień.

chryzantema
chryzantema xieyi

Opracowanie: Dorota Pingot-Kupść

bottom of page