top of page
Maneki-neko

Maneki-Neko
招财猫  Zhāo cái māo

Maneki-Neko

Maneki-Neko to bardzo popularna w Chinach i Japonii mała figurka przedstawiająca kotka o krótkim ogonie, z podniesioną łapką.

Skąd się wzięła? Dlaczego macha łapką? Którą? Jakie są rodzaje?
Dowiedzmy się!


Geneza
 

Nazwa Maneki-Neko ねこ pochodzi z jap. Utworzyła się z połączenia słów „maneku” - zapraszać, oraz „neko” - kot, czyli Maneki-Neko oznacza dosłownie „zapraszający kot”.
Jest wiele mitów i legend o figurkach, które z pewnością przyczyniły się do popularności Maneki-Neko, jeden z nich opowiada o staruszce, z kotami, która była tak biedna, że aby się wyżywić musiała sprzedać swoje pupile, a gdy pozostała bez kotów, zaczęła ona wypalać ceramiczne figurki na kształt swoich ulubieńców, które o dziwo stały się bardzo popularne i mogły jej zapewnić dobrobyt. Legendy te pochodzą głównie z okresu historycznego Edo, ale sam kształt figurki kota z podniesioną łapką wywodzi się z tradycji chińskiej, gdzie wierzono, że kot myje się zawsze, zanim spadnie deszcz, a gest mycia kociego pyszczka jest podobny do gestu machania, przywoływania do siebie. Stąd wierzono, że kiedy kot się myje, zaprasza wszystkich mieszkańców do domu aby schowali się przed deszczem.


Znaczenie


Figurki występowały przeważnie w formach ceramicznych, lecz na potrzeby produkcji masowej, dziś duża część jest zrobiona z tworzyw sztucznych (u nas w sklepie oferujemy kotki ceramiczne! :)). Różnią się kolorami, a co za tym idzie – znaczeniem.
Najbardziej popularne koty są zrobione na wzór japońskiej rasy kota bobtail, czyli białe w czarno-rude łaty. Te symbolizują szczęście. Czarne, odstraszają demony, czerwone chronią przed chorobami, różowe symbolizują uczucia, zielone, zdrowie, żółte, przywiązanie do kogoś, a złote, które bardzo upodobali sobie Chińczycy, symbolizują bogactwo. Każdy z kotków ma tez na sobie czerwoną obrożę z zawieszonym na niej dzwoneczkiem lub napisem, mówiącym co dany kot „przyciąga” do domowników.
Jeżeli Kot podnosi lewą łapkę, to przywołuję klientów, czy domowników do siebie, takiego stawia się najczęściej przy wejściu do budynku, w widocznym miejscu. Jest tez odmiana z prawą łapką podniesioną, oznacza to szczęście i dobrobyt. Im wyżej podniesiona łapka tym więcej szczęścia i dobrobytu co przynosi czasem komicznie wyglądające efekty. Istnieją też wersje z obiema łapkami podniesionymi, ale nie są one popularne.

Czy wiesz, że?

Maneki-Neko był inspiracją dla postaci Hello Kitty oraz pokémona Meowth.

Po chińsku Maneki-Neko to 招财猫 zhāocáimāo,招财 - zhāocái: dosłownie zapraszać dobrobyt, 猫 māo: kot.

Opracowanie: Ignacy Kupść

bottom of page