top of page
Copy of DSC_8207.JPG

CHIŃSKIE PĘDZLE: 

JAKI PĘDZEL WYBRAĆ?​

中国毛笔

DSC_8045.JPG

Włosie

Rodzajów włosia w pędzlach chińskich jest bardzo dużo, choć można wydzielić 3 główne kategorie odpowiadające twardości włosia.

Włosie generalnie dzieli się na 3 kategorie: twarde, miękkie oraz średnie.

Twarde pędzle wykonane są z włosia łasicy. Bardziej nietypowe mogą być wykonane z włosia konia, bawołu, szczura, królika bądź jelenia.

Miękkie pędzle wykonane są głównie z włosia kozy.

Mieszane pędzle wykonane są z mieszanki miękkiego i twardego włosia (np. kozy i łasicy).

DSC_6132.JPG

Rozmiar

Pędzle sprzedawane w kompletach występują w 3 podstawowych rozmiarach:

  • Małe (小)

  • Średnie (中)

  • Duże (大)

Rozmiary pędzli są prawie zawsze wygrawerowane na rękojeści pędzla.

Pędzle chińskie mogą mieć bardzo nietypowe rozmiary - od bardzo małych pędzli nadających się do malowania szczegółów do naprawdę wielkich i długich pędzli często służących do ćwiczenia tzw. "kaligrafii ulicznej" gdzie artysta wodą kaligrafuje na chodniku chińskie znaki.

DSC_3381.JPG

Rękojeść

Nie mniej ważna jest także rękojeść, najbardziej typowa i popularna rękojeść jest wykonana z bambusa. Bambus charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpowiednią twardością i dlatego z powodzeniem jest stosowany w produkcji pędzli od czasów starożytnych. Pędzle wykonane z bambusa na pewno posłużą nam wiele lat. Rękojeści pędzla mogą mieć różną grubość i długość, która zazwyczaj jest dostosowana do rozmiaru i grubości włosia. Na rękojeści pędzla możemy znaleźć także przydatne informacje takie jak: rozmiar pędzla (włosia), firmę czy region pochodzenia pędzla np. znane pędzle Hu z miasta Huzhou czy pędzle Xuan z miasta Xuanzhou.

毛笔四德

CZTERY CNOTY DOBREGO PĘDZLA 

Dobry pędzel powinien posiadać 4 cechy charakterystyczne, w Chinach zwane jako „4 cnoty dobrego pędzla” czyli 毛笔四德 (máo bǐ sì dé):