top of page
Jaki pędzel wybrać?

CHIŃSKIE PĘDZLE: 

JAKI PĘDZEL WYBRAĆ?​

中国毛笔

Włosie

Włosie

Rodzajów włosia w pędzlach chińskich jest bardzo dużo, choć można wydzielić 3 główne kategorie odpowiadające twardości włosia.

Włosie generalnie dzieli się na 3 kategorie: twarde, miękkie oraz średnie.

Twarde pędzle wykonane są z włosia łasicy. Bardziej nietypowe mogą być wykonane z włosia konia, bawołu, szczura, królika bądź jelenia.

Miękkie pędzle wykonane są głównie z włosia kozy.

Mieszane pędzle wykonane są z mieszanki miękkiego i twardego włosia (np. kozy i łasicy).

Rozmiar

Rozmiar

Pędzle sprzedawane w kompletach występują w 3 podstawowych rozmiarach:

  • Małe (小)

  • Średnie (中)

  • Duże (大)

Rozmiary pędzli są prawie zawsze wygrawerowane na rękojeści pędzla.

Pędzle chińskie mogą mieć bardzo nietypowe rozmiary - od bardzo małych pędzli nadających się do malowania szczegółów do naprawdę wielkich i długich pędzli często służących do ćwiczenia tzw. "kaligrafii ulicznej" gdzie artysta wodą kaligrafuje na chodniku chińskie znaki.

Rękojeść

Rękojeść

Nie mniej ważna jest także rękojeść, najbardziej typowa i popularna rękojeść jest wykonana z bambusa. Bambus charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpowiednią twardością i dlatego z powodzeniem jest stosowany w produkcji pędzli od czasów starożytnych. Pędzle wykonane z bambusa na pewno posłużą nam wiele lat. Rękojeści pędzla mogą mieć różną grubość i długość, która zazwyczaj jest dostosowana do rozmiaru i grubości włosia. Na rękojeści pędzla możemy znaleźć także przydatne informacje takie jak: rozmiar pędzla (włosia), firmę czy region pochodzenia pędzla np. znane pędzle Hu z miasta Huzhou czy pędzle Xuan z miasta Xuanzhou.

毛笔四德

CZTERY CNOTY DOBREGO PĘDZLA 

Dobry pędzel powinien posiadać 4 cechy charakterystyczne, w Chinach zwane jako „4 cnoty dobrego pędzla” czyli 毛笔四德 (máo bǐ sì dé):

Spiczastość

Spiczastość czyli jiān.

Włosie w pędzlu powinno być spiczaste i ostro zakończone. Nowe pędzle zazwyczaj są odpowiednio spiczaste, z upływem lat pędzel może stracić swoją spiczastość i wtedy należy go wymienić na nowy.

Okrągłość

Okrągłość czyli yuán.

 

Końcówka pędzla powinna znajdować się pośrodku, pędzla, patrząc z góry na końcówkę pędzla powinno się widzieć ładny okrąg. Idealnie okrągły pędzel będzie stawiał ładniejsze bardziej proporcjonalne kreski.

Równość

Równość czyli  qí

Równość związana jest też z okrągłością pędzla. Włosie w równym pędzlu po naciśnięciu na podłoże (kartkę) będzie równe, a nie poskręcane bądź mocno rozproszone.

Sprężystość

Sprężystość czyli 健 jiàn

Końcówka pędzla powinna być sprężysta i elastyczna. Aby taka była pędzel powinien być mocy i posiadać odpowiednią ilość włosów. Dobry sprężysty pędzel po wykonaniu kreski powinien bez problemu powrócić do stanu początkowego. Ważne jest to aby pędzel nie był zbyt twardy – jeśli pędzel będzie zbyt twardy, to nie będzie sprężysty.

Dla kogo jaki pędzel?

Dla osób początkujących najlepszą opcją będzie pędzel z włosia kozy, jest to najbardziej miękki rodzaj włosia, który jest bardzo sprężysty. Sprawdzi się zarówno w kaligrafii jak i malarstwie chińskim Xieyi. Jeśli zastanawiasz się jaki rozmiar wybrać to polecam rozważyć zestaw składający się z 3 pędzli – wtedy też samemu będziesz mógł zdecydować który rozmiar najlepiej Ci odpowiada. Bardziej zaawansowani amatorzy kaligrafii chińskiej docenią mniejsze pędzle wykonane z włosia łasicy – jest bardziej twarde i przez to mniej sprężyste – doskonale nadaje się do drobnej kaligrafii.

 

Koniecznie zajrzyjcie do naszego działu PREMIUM, a w nim pędzle i akcesoria dla profesjonalistów.

Opracowanie: Dorota Pingot-Kupść

bottom of page