JAK DBAĆ O SWOJE PĘDZLE?
毛笔使用方法
W związku z tym, że chińskie pędzle są z reguły wykonywane z naturalnego włosia, dbanie o nie od samego początku jest bardzo istotne. Trzeba pamiętać, że w praktyce pędzle nie są wieczne! Włosie po pewnym czasie może nie być już tak gładkie jak wcześniej, a pojedyncze włosy będą wypadać przez co kształt główki stanie się nierówny. W związku z tym stawianie idealnych "kresek" stanie się trudniejsze niż zazwyczaj - wtedy też należy pomyśleć o wymianie pędzli na nowe.
Stosując poniższe zasady pielęgnacji i przechowywania będziesz mógł dłużej cieszyć się ze swoich pędzli:
KROK NR 1: PIERWSZE UŻYCIE
Przed pierwszym użyciem, zamocz włosie pędzla w czystej wodzie. Najlepiej jest użyć ciepłej (ale nie gorącej) wody. Nie jest zalecane długie moczenie. Użyj tyle wody by wystarczyło do zamoczenia całego włosia.
KROK 2: ZAMACZANIE PĘDZLA
Pozwól by włosie wchłonęło czystą wodę. Po chwili weź pędzel i powieś go (np. na stojaku na pędzle) włosiem w dół do czasu aż odzyska twardość (mniej więcej należy odczekać 10 min).
KROK 3: UŻYWANIE PĘDZLI
Przed zamoczeniem pędzla w tuszu lub farbie zalecane jest wyciśnięcie z włosia pozostałej wody (z kroku 2). Później wygładź włosie palcami - niech pędzel będzie prawie suchy, ale nie całkowicie. Podczas zmaczania pędzla w tuszu ważne są proporcje. Tuszu nie powinno być ani za mało, ani za dużo. Nie wyciskaj i nie obracaj pędzla, pozwól by nadmiar sam skapał do miseczki.
KROK 4: MYCIE
Po zakończonej pracy ważne jest prawidłowe umycie i wysuszenie pędzli. Jako, że tusze są roztworami koloidalnymi, nie umycie pędzli zaraz po zakończeniu pracy sprawi, że tusz trwale wsiąknie we włosie i je zabarwi. Do mycia włosia należy używać tylko czystej wody, po umyciu należy je delikatnie uformować palcami i pozwolić mu naturalnie wyschnąć główką w dół. Nigdy nie dodawaj do wody mydła i chemii inaczej włosie może się uszkodzić i zacząć wypadać!