top of page
Chińska Sztuka Wycinania Papieru

Chińska sztuka wycinania papieru 
​中国剪纸

Chińskie wycinanki - czym dokładnie są?

 

Wycinanie papieru (inaczej sztuka wycinania papieru) po chińsku 剪纸 jiǎnzhǐ (wymawiane dziendżhy), dosłownie cięcie papieru  to tradycyjna chińska sztuka ludowa, która ma długą i bogatą historię oraz od 2009 roku jest wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wycinanki towarzyszą Chińczyków zwłaszcza w trakcie Święta Wiosny, czyli Chińskiego Nowego Roku, wtedy też można je zobaczyć prawie wszędzie - przyozdabia się nimi ściany budynków, drzwi, okna itp. Chińskie wycinanki są także popularne w odniesieniu do małżeństwa - często przyozdabia się nimi sale weselne oraz prezenty dla nowożeńców.

Jednymi z najczęściej spotykanych rodzajów chińskich wycinanek są 窗花 czyli chuāng (okno) huā (kwiaty), dosłownie tłumacząc kwiaty okienne, którymi przyozdabia się okna. Te wycinanki są często przyklejane na zewnątrz okien, dzięki czemu światło z wnętrza przenika przez przestrzeń wycięcia dając niesamowity wizualny efekt. Jako jedna ze starożytnych tradycyjnych sztuk ludowych narodowości Han w Chinach, kwiaty okienne są nierozerwalnie związane ze sztuką wycinania z papieru.

Spotykane motywy w chińskich wycinankach.

Podczas Święta Wiosny często wycinana się wzory utożsamiane z ogólnie rozumianą pomyślnością, takie jak: znak fú 福 oznaczający szczęście i błogosławieństwo, czy yú, czyli ryby 鱼, których homofonem jest znak 余, oznaczający nadwyżkę, dodatek (utożsamiane z obfitością i bogactwem) oraz oczywiście zwierzęta chińskiego horoskopu, zwłaszcza ten znak, którego rok się akurat zaczyna. Inne najczęściej spotykane motywy wycinanek to popularne chińskie znaki, postacie z legend chińskich, przeróżne motywy architektoniczne, krajobrazy, owady, ptaki i kwiaty oraz inne elementy związane z kulturą chińską.

Głównym kolorem używanym przy wycinaniu papieru jest oczywiście czerwień - ulubiony kolor Chińczyków utożsamiany ze szczęściem. Stosuje się także inne kolory jak żółty czy niebieski, a czasami nawet całą gamę kolorów!

Warto wiedzieć, że najładniejsze i najbardziej precyzyjne wycinanki oprawia się w ramkę i wiesza jako ozdobę pokoju, a te najpiękniejsze, wykonane zgodnie z tradycyjną techniką przez chińskich rzemieślników artystów potrafią osiągać zawrotne ceny!

Wycinanie papieru

Rzemieślnik tworzący wycinanki przy pracy

Teraz jak znasz już wszystkie potrzebne informacje na temat wycinanek, czy nie nabrałeś ochoty na stworzenie własnych? Sztuka wycinana papieru jest dla wszystkich - dużych i małych. Wycinanie papieru jest bardzo popularne wśród dzieci. W procesie składania i cięcia papieru dzieci mogą nie tylko rozwijać swoją wyobraźnię, ale także stymulować swoje talenty,  rozwijają zdolność myślenia i umiejętności praktyczne oraz ćwiczą koordynację rąk, oczu i umysłu. Wycięte prace mogą służyć nie tylko jako rekwizyty zabaw dla dzieci, ale także jako piękna dekoracja.

Jak zacząć przygodę z chińskimi wycinankami?

 

Wycinanie papieru jest wspaniałą, kreatywną formą spędzania wolnego czasu. Poniżej znajdziesz przydatne porady od czego zacząć.

Potrzebne rzeczy:

Czerwony papier – odpowiednio cienki, ale też wytrzymały.

Kartki ze wzorami chińskimi – motywów jest mnóstwo, od najprostszych po te najbardziej skomplikowane i precyzyjne. Na początku najlepiej jest zacząć od czegoś prostego.

Nożyczki – dla dzieci bezpieczne zaokrąglone, dla starszych najlepsze będą ostre, specjalnie do tego przeznaczone.

Nożyk do wycinania środka wzoru oraz małych elementów – odpowiednio ostry, najlepiej z wymiennymi wkładami.

Klej, taśma dwustronna, zszywacz – do umocowania kartki ze wzorem do czerwonych kartek (na których będzie widoczny efekt twojej pracy).

Mata do cięcia – potrzebna jeśli używasz nożyka, wtedy też nie poniszczysz stołu lub biurka.

Powyższe rzeczy oraz gotowe zestawy znajdziesz w naszym sklepie internetowym: KLIKNIJ TUTAJ

Krok po kroku:

1. Najpierw wybierz interesujący Cię wzór do wycinania, dobrze jest na początek wybrać coś prostego. Pod wzór podłóż 1-2 kartki czerwonego papieru. Kartkę ze wzorem i czerwone kartki na których będzie widać efekt twojej pracy najlepiej jest przypiąć do siebie zszywkami lub klejem (po bokach), tak aby nie przesuwały się podczas wycinania.

2. Połóż kartki na matę do cięcia aby nie uszkodzić stołu lub biurka. Najpierw zacznij wycinać środek wycinanki, do tego celu użyj nożyka do cięcia papieru. Nożyk należy trzymać pionowo w stosunku do kartki ze wzorem.

3. Użyj nożyczek do wycinania krawędzi wybranego wzoru. Nie spiesz się, utrzymuj wolne tempo, wycinanie jednego, prostego wzoru powinno Ci zająć niecałą godzinę.

4. Nierówność czy chropowatość wycinanego wzoru może pojawiać się w pierwszych wycinankach. Nie zrażaj się! Zgodnie z chińską maksymą 熟能生巧 Shú néng shēng qiǎo praktyka czyni mistrza!

5. Zapamiętaj słowo "wolno", im wolniej wycinasz tym lepsze i bardziej dokładnie osiągniesz efekty. Generalnie po wykonaniu około pięciu prostych prac z rzędu zobaczysz znaczny postęp. Wycinanki będą coraz piękniejsze i bardziej dokładne.


Wycinanki składane:

Istnieje bardzo dużo składanych wycinanek.  Generalnie cały trik polega na odpowiednim złożeniu papieru. Są wycinanki proste - składane na pół, te będą idealne na początek lu
b dla małych dzieci. Są też wycinanki składane kilka razy (na 3,4,5 a nawet 6 razy), które po rozłożeniu utworzą niesamowity i dość skomplikowany wzór. Jeśli chcesz spróbować takich wycinanek zapraszamy do naszego sklepu po zakup wzorów :)

Opracowanie: Dorota Pingot-Kupść

bottom of page